برپایی نمایشگاه خراسان رضوی در بیشکک آغازگر دوباره روابط ایران و قرقیزستان است

به گزارش پایگاه خبری صنایع و معادن ایران، ایسنا/خراسان رضوی استاندار خراسان رضوی گفت: قریب ۳۰ سال است که از روابط بین قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد و امیدواریم برگزاری نمایشگاه اختصاصی کالای ایران با محوریت خراسان رضوی در تیر ماه امسال در بیشکک سرآغاز روابط بهتر و بیشتری بین ۲ کشور باشد. یعقوبعلی […]

به گزارش پایگاه خبری صنایع و معادن ایران،

ایسنا/خراسان رضوی استاندار خراسان رضوی گفت: قریب ۳۰ سال است که از روابط بین قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد و امیدواریم برگزاری نمایشگاه اختصاصی کالای ایران با محوریت خراسان رضوی در تیر ماه امسال در بیشکک سرآغاز روابط بهتر و بیشتری بین ۲ کشور باشد.

یعقوبعلی نظری ظهر ۳۱ فروردین در دیدار با سفیر قرقیزستان در ایران اظهار کرد: ما در خراسان رضوی بسیار علاقه‌مند هستیم با کشورهای آسیای مرکزی از جمله قرقیزستان روابط خوبی در همه زمینه‌ها به ویژه روابط اقتصادی و تجاری داشته باشیم.  

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و مزیت‌های خراسان رضوی در بخش‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی، گردشگری، سرمایه‌گذاری افزود: زمینه جذب سرمایه‌گذاران قرقیزستانی در این کشور فراهم است و علاقه‌مندان می‌توانند از مزیت‌های گردشگری سلامت این منطقه بهره‌مند شوند.  

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: سفر سفیر قرقیزستان به مشهد فرصت لازم برای توسعه روابط ۲ کشور و جذب سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف را فراهم کند.  

نظری برقراری پرواز مستقیم بین مشهد و بیشکک را لازمه توسعه روابط بین ۲ کشور ایران و قرقیزستان دانست و گفت: با برقراری این پرواز رفت و آمد تجار ۲ کشور بیشتر شده و ظرفیت‌ها شناسایی می‌شود و سرمایه‌گذاران بیشتری جذب این ظرفیت‌ها و مزیت‌ها خواهند شد.  

در ادامه تورداکن سی دیکف، سفیر قرقیزستان نیز با تبریک آغاز ۳۰ سالگی روابط بین ایران و قرقیزستان اظهار کرد: پوستر تبلیغاتی نمایشگاه اختصاصی کالای ایران با محوریت خراسان رضوی روز گذشته در نمایشگاه بین‌المللی مشهد رونمایی شد و ما آمادگی خود را برای مشارکت در برپایی این نمایشگاه اعلام کردیم.  

وی افزود: استاندار اوش کشور قرقیزستان از استاندار خراسان رضوی دعوت رسمی خواهد کرد تا در افتتاح این نمایشگاه حضور داشته باشد. انتظار می‌رود آقای نظری نیز سفری به استان اوش و همچنین با دیداری با مقامات کشورمان داشته باشد.  

سفیر قرقیزستان تصریح کرد: طی توافقی که با آقای شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، داشتیم، در کنار برپایی نمایشگاه مزبور نشست مشترکی بین تجار و فعالان اقتصادی ایرانی و قرقیزستانی برگزار خواهد شد تا با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های همدیگر آشنا شده و زمینه توسعه روابط بین آنان فراهم شود.  

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی سی دیکف افزود: من در اولین سفرم به خارج از تهران خراسان رضوی را انتخاب کردم، قرقیزستان نخستین کشوری است که بعد از استقلال خود به عضویت سازمان اکو درآمده و سند این مهم در سرخس موجود است.

انتهای پیام