تولید نسل سوم مکمل‌های معدنی دام و طیور در کشور

به گزارش پایگاه خبری صنایع و معادن ایران، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به تولید نسل سوم مکمل‌های معدنی مبتنی بر “روی” که تاکنون وارداتی بود، شده است که از آن برای تقویت خوراک دام و طیور استفاده می شود. به گزارش ایسنا، فاطمه سقطچی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: این مکمل به خوراک دام […]

به گزارش پایگاه خبری صنایع و معادن ایران،

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به تولید نسل سوم مکمل‌های معدنی مبتنی بر “روی” که تاکنون وارداتی بود، شده است که از آن برای تقویت خوراک دام و طیور استفاده می شود.

به گزارش ایسنا، فاطمه سقطچی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: این مکمل به خوراک دام و طیور و حتی آبزیان و حیوانات خانگی اضافه می‌شود تا ارزش غذایی این خوراک‌ها بهبود یابد. ما در حال حاضر تولید نیمه‌صنعتی محصول را با ظرفیت یک تُن در ماه انجام می‌دهیم و به زودی وارد مرحله تولید انبوه خواهیم شد.

سقطچی با بیان اینکه نسل اول مکمل‌ها به صورت ساختارهایی نظیر سولفات بود که مستقیم از معدن استخراج می‌شد و ترکیبات مورد نیاز بدن دام را تامین می‌کرد، ادامه داد: این مکمل‌ها با بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، موجب ارتقاء سلامت دام می‌شد، اما نسل اول این مکمل‌ها به‌دلیل عدم خالص‌سازی و وجود عناصر سنگین، جذب و دسترسی زیستی پایینی نیز داشتند. از این‌رو نسل دوم مکمل‌های حاوی ترکیبات کیلاته‌کننده را توسعه دادیم.

وی افزود: در واقع با استفاده از مواد آلی و اسیدهای آمینه ترکیباتی نظیر روی به‌صورت کمپلکس درآمد که در این صورت مکمل‌های تولید شده پایداری بیشتری یافتند. این مکمل‌ها وقتی وارد بدن حیوانات می‌شدند، رهایش را در محل مورد نظر انجام می‌دادند، از این رو جذب و دسترسی‌زیستی بالاتری داشتند، اما نسبت به حرارت و رطوبت حساس بودند و از آنجایی که در تولید غذای طیور و دام گاهی حرارت دادن اجتناب‌ناپذیر است، از این رو ساختار نسل دوم مکمل‌های این شرکت دستخوش تغییر شده و گاهی هم تبدیل به مواد سمی برای دام و طیور می‌شد.

مدیر عامل این شرکت تداخل جذبی را مشکل دیگر مکمل‌های نسل دوم عنوان کرد و یادآور شد: این امر باعث عدم جذب عناصری نظیر آهن می‌شد، به‌همین دلیل نسل سوم مکمل‌ها طراحی و تولید شدند که هم مزیت‌های نسل اول و دوم را داشتند و هم نسبت به رطوبت و دما حساس نیستند.

به نقل از ستاد نانو، این دانش‌آموخته دکتری مهندسی شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان یادآور شد: یک شرکت هلندی-آمریکایی با ۱۰ سال تحقیق و توسعه این مکمل را برای اولین بار تولید کرد و به ۹۲ کشور جهان نیز صادرات انجام داد. این مکمل‌ها به ایران نیز وارد شدند و مورد استقبال قرار گرفتند و این شرکت دانش‌ بنیان این محصول را توسعه داد و برای اولین بار این نسل از مکمل‌ها در ایران تولید شدند.

سقطچی اظهار کرد: در این مکمل از پودر نانوصفحات هیدروکسید کلرید روی استفاده شد که به‌صورت کنسانتره، مکمل دارویی حیوانی و افزودنی در صنعت خوراک دام، طیور، آبزیان و حیوانات خانگی قابل استفاده است.

به گفته این محقق نمونه‌های تولید شده از نظر فیزیکی، خلوص، پایداری و عملکرد در دانشگاه تهران روی جوجه‌های گوشتی مورد بررسی قرار گرفت و نتایج جالب توجهی به دست آمد.

انتهای پیام