ماین نیوز – قانون گَون سرمایه‌گذاران معدنی را با درِ بسته مواجه کرده است

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس: قانون گَون سرمایه‌گذاران معدنی را با درِ بسته مواجه کرده است گروه معادن – نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، قوانین مربوط به گیاه گَوَن را مهمترین مانع سرمایه‌گذاران در حوزه معادن استان زنجان عنوان کرد و گفت: قانون گون سرمایه‌گذاران و فعالان معدنی را […]

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس:

قانون گَون سرمایه‌گذاران معدنی را با درِ بسته مواجه کرده است

گروه معادن
– نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، قوانین مربوط به گیاه گَوَن را مهمترین مانع سرمایه‌گذاران در حوزه معادن استان زنجان عنوان کرد و گفت: قانون گون سرمایه‌گذاران و فعالان معدنی را با درِ بسته مواجه کرده است و شاید فقط کمتر از ۱۰ درصد درخواست‌ها با جواب مثبت مواجه می‌شود.

 

به گزارش ماین نیوز، مصطفی طاهری روز چهارشنبه با تاکید بر لزوم اصلاح قوانین مربوط به مناطق حفاظت شده گیاه گون در استان زنجان، افزود: فعالان حوزه معدنی در استان زنجان اغلب با جواب منفی روبه رو می شوند و این درحالی است که باید قوانین اصلاح شوند نه اینکه صورت مسئله را با جواب منفی به درخواست‌ها، پاک کنیم.

وی با تاکید بر اینکه گَوَن اگرچه با ارزش است اما نباید مانع فعالیت‌های معدنی شود، گفت: با راهکارهای مختلف می‌توان هم گون را حفظ کرد و هم بستر فعالیت معدنکاران و سرمایه‌گذاران در این حوزه را فراهم کرد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: نباید هیچ‌یک از این ۲ فاکتور مهم، در سایه دیگری قرار گیرد بلکه باید معدنکار را مجاب کنیم تا گون‌ها را به جای دیگر منتقل کند یا پس از پایان فعالیت معدنی، دوباره باید آنها را ایجاد کند.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان، در اغلب عرصه‌های استان زنجان رویشگاه گون وجود دارد اما تراکم و فراوانی رویش در عرصه‌های مختلف متفاوت است و ممکن است در برخی مناطق ۵۰ در هکتار یا ۱۰۰ و یا حتی بیش از هزار گون در هکتار باشد.

خلیل آقاجانلو به ایرنا گفت: با توجه به اینکه گونه گون جزء ذخایر بیولوژیکی بوده و نقش مهمی در حفاظت خاک و پیش‌گیری از سیل دارد، طبق قوانین موجود، جز ممنوعیت‌های تخصیص اراضی ملی است.

وی اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مناطق دارای گون، در زمین‌های با تراکم گون بیش از ۲۵۰ عدد در هکتار، امکان صدور مجوز معدنکاری وجود ندارد.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان، تصمیم‌گیری در این خصوص را در حیطه اختیارات هیات تخصصی کارشناسی اداره کل استان عنوان کرد.

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۰

کد مطلب: ۵۸۲۳۶

 

مرجع : خبرگزاری ایرنا